TOMEX Hamulce jest jednym z największych producentów elementów układu hamulcowego w Europie. Każdego roku hale produkcyjne firmy opuszczają miliony klocków hamulcowych przeznaczonych do samochodów osobowych i dostawczych, a także aut ciężarowych oraz autobusów. Nowoczesny park maszynowy, innowacyjna technologia i europejskie standardy pozwalają nam oferować produkt najwyższej jakości. 

Zaawansowana technologia pozwala na uzyskanie wysokiej skuteczności hamowania zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach oraz eliminuje do minimum ewentualne wibracje oraz hałasy występujące przy dociskaniu klocka do tarczy. Pozwala także na zmniejszenie do minimum tworzenia się poduszki gazowej między klockiem, a tarczą podczas docierania, czyli tzw. „fading początkowy”, zapewniając wysoką skuteczność hamowania bezpośrednio po zamontowaniu.

hamulce

Scorching

Jednym z procesów produkcji klocków hamulcowych TOMEX jest scorching – obróbka cieplna wierzchniej warstwy materiału ciernego. Odbywa się ona za pomocą lamp podczerwieni, które działają bezpośrednio na materiał cierny, nie ingerując w płytkę nośną klocka. Temperatura procesu waha się w przedziale 600-800 °C, a długość procesu uzależniona jest m.in. od zastosowanej mieszanki materiału ciernego oraz powierzchni klocka.
breaklayer
 • null
  Scorching – warstwa wspomagająca docieranie
 • null
  Materiał cierny – opracowany przez laboratorium, łączy ze sobą najwyższe wymagania dotyczące bezpieczeństwa, komfortu, żywotności i skuteczności hamowania.
 • null
  Międzywarstwa – warstwa wzmacniająca połączenie blachy nośnej z materiałem ciernym, która jednocześnie redukuje drgania i wibracje układu hamulcowego.
 • null
  Klej – warstwa łącząca płytkę nośna z międzywarstwową.
 • null
  Płytka nośna – precyzyjnie wykonana płytka zapewniająca łatwość montażu klocka oraz jego swobodną prace w zacisku.
 • null
  Blaszka antywibracyjna tzw. SHIM – nakładka redukująca drgania i wibracje w układzie hamulcowym, zapobiega piskom przez cały okres eksploatacji klocka hamulcowego.
Czy wiesz, że...
Firma TOMEX jako pierwsza w tej części Europy zastosowała zaawansowaną technologię scorchingu.

Tarcze hamulcowe – producent TOMEX

Po setkach godzin testów na maszynach bezwładnościowych oraz pojazdach testowych marka TOMEX wzbogaciła się o kolejny produkt w ofercie – tarcze hamulcowe. Spełniają one rygorystyczne wymagania procedury testowej Thermal fatigue oraz High Load, będąc jednocześnie doskonałą alternatywą do oryginalnego wyposażenia, przy zdecydowanie korzystniejszej relacji cenowej. Potwierdzeniem tego faktu są przyznane homologacje zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami regulaminu ECE R-90.

Firmie TOMEX zależy, aby jako dostawca tarcz hamulcowych, oddawać w Państwa ręce najwyższej jakości, bezpieczny produkt. Właśnie dlatego priorytetem dla nas jest dbanie o wysoką precyzję i dokładność procesu produkcji wszystkich dostarczanych przez nas elementów. Komputerowo nadzorowany proces odlewania żeliwa z optymalną zawartością węgla oraz precyzyjna obróbka geometrii sprawia, że produkowane tarcze hamulcowe, mogą skutecznie konkurować z najlepszymi markami na rynku. Skład materiału został dobrany tak, aby minimalizować zjawisko crackingu temperaturowego oraz eliminować typowe defekty takie jak pęknięcia poprzeczne, powierzchniowe czy deformacje liniowe. Wynika to z faktu zrównoważonego rozkładu temperatur podczas hamowania oraz systemu wentylacji tarczy, który nie odbiega od produktów pierwszo-montażowych.
Producent klocków, a także dostawca dedykowanych do nich tarcz hamulcowych. Dzięki rozszerzeniu oferty TOMEX o nowoczesne tarcze hamulcowe, klienci naszej firmy zyskali możliwość wyposażenia swoich pojazdów w kompletne rozwiązania układu hamulcowego, dzięki którym ryzyko niekompatybilności w zakresie nadmiernego zużycia, czy zjawisk wibroakustycznych zostało ograniczone do minimum, co skutecznie potwierdzaliśmy podczas testów zgodnie procedurą AK master. Mamy nadzieję, że wkrótce marka TOMEX na dobre zaistnieje w świadomości konsumentów jako czołowy dostawca tarcz hamulcowych, tak jak ma to miejsce w przypadku innych rozwiązań marki.
czujnik 223

W naszej ofercie znajdują się także wykonane z wysokiej jakości materiałów czujniki zużycia klocków hamulcowych zapewniające skuteczność, niezawodność i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Testowane w warunkach ekstremalnych, gdzie wysoka temperatura układu hamulcowego jest nieodzowna, spełniają oczekiwania najbardziej wymagających europejskich rynków.